Тема уроку: «Взаємні права та обов’язки батьків і дітей»

    Тема уроку«Взаємні права та обов’язки батьків і дітей»

Мета: дати уявлення про права та обов’язки у взаєминах дітей та батьків; сприяти усвідомленню учнями, чому права та обов’язки батьків і дітей є взаємними; розвивати вміння моделювати та розв’язувати правові ситуації, пов’язані з правами та обов’язками батьків і дітей; виховувати свідоме ставлення до взаємних прав і обов’язків батьків і дітей.

Обладнання: підручник, Конституція України, витяг із Сімейного Кодексу,

дидактичний матеріал, мультимедійне обладнання, електронна презентація.

Основні поняття та терміни: сім’я, шлюб, права та обов’язки батьків і дітей

Тип уроку: комбінований, з використанням інтерактивних технологій

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть: пояснювати, чому права та обов’язки батьків і дітей є взаємними; наводити приклади окремих прав батьків і дітей; описувати обов’язки матері й батька утримувати дитину та обов’язки повнолітніх дітей утримувати батьків; розуміти права та обов’язки батьків і дітей; моделювати та розв’язувати правові ситуації, пов’язані з правами та обов’язками батьків і дітей; висловлювати власне ставлення до взаємних прав та обов’язків батьків і дітей.

                                                   Епіграф уроку:

Щасливою є та людина, яка щаслива у себе вдома.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 ІІ. Актуалізація опорних знань 

Сигнальна картка „Перевіряємо домашнє завдання”

І варіант – бліцопитування

1. Що таке шлюб і сім’я?

2. Як укладається шлюб?

3. У яких випадках може бути відмовлено в укладанні шлюбу?

4. Яке значення має державна реєстрація шлюбу?

5. Чи буде дійсним шлюб, якщо спочатку його укладено в церкві, а потім зареєстровано в державних органах?

6. У чому полягає принцип рівності прав чоловіка і жінки в сімейних відносинах?

7. Які із запропонованих тверджень закріплені законодавчо:

– жінки мають займатися лише домашнім господарством і виховувати дітей, а забезпечувати сім’ю повинні чоловіки;

– рішення про місце проживання сім’ї повинен приймати чоловік, ураховуючи  думку дружини;

– чоловік і дружина мають рівні права на власність сім’ї;

– укладаючи шлюб, жінка повинна брати прізвище чоловіка.

8. Висловіть свою думку щодо укладання шлюбного контракту.

9. Шлюбний вік чоловіка та жінки є не однаковим. Чим, на вашу думку, пояснюється ця нерівність? Чи вважаєте ви цю нерівність справедливою?

ІІ варіант – читання та коментар творів-роздумів; захист проектів – електронних презентацій „Знайомтесь, ми – …”

ІІІ варіант – тестові завдання

Тести

1.     Між якими із указаних осіб за певних умов може бути зареєстрований шлюб:

а) особи, які є родичами прямої лінії споріднення;

б) двоюрідні брат і сестра;

в) рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;

г) усиновлювач та усиновлена ним дитина.

2. Заручини можуть тривати:

а) до 1 року;

б) до 6 місяців;

в) до 3 місяців;

г) до 1 місяця.

3. Недійсним є шлюб, зареєстрований:

а) з особою, яка перебувала в іншому зареєстрованому шлюбі;

б) з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя або їхніх нащадків;

в) з особою, яка не досягла шлюбного віку, якій не було надано право на шлюб;

г) з особою, яка визнана недієздатною;

д) усі вказані шлюби є недійсними.

4. Особистою приватною власністю дружини/чоловіка є:

а) майно, набуте нею/ним до шлюбу;

б) майно, набуте нею/ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

в) майно, набуте нею/ним під час шлюбу за самостійно зароблені кошти;

г) премії, нагороди, які вона/він одержали за особливі заслуги;

д) усе вказане майно є особистою приватною власністю.

5. Шлюб розривається державним органом реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя:

а) визнаний померлим;

б) визнаний обмежено дієздатним;

в) засуджений за споєння злочину до позбавлення волі на строк не менше ніж три роки;

г) усі відповіді правильні.

6. Шлюбний договір не може регулювати:

а) розподіл майна подружжя, набутого під час шлюбу;

б) особисті відносини подружжя;

в) аліментні зобов’язання;

г) шлюбний договір може регулювати всі вказані відносини.

7. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений одним із подружжя (2):

а) протягом вагітності дружини;

б) до досягнення дитиною одного року;

в) протягом строку тяжкої хвороби дружини/чоловіка;

г) усі відповіді правильні.

Взаємооцінювання за допомогою слайду (слайд 1)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

 Електронна презентація

Слайд 2. Демонстрація картин, на яких зображені батьки і діти.

–         Що об’єднує ці картини?

Слайд 3

Батьки і діти! Діти і батьки!

Нерозділиме і довічне коло.

  Ми засіваємо житейське поле

       І не на день майбутній – на віки.

         Між нас не ляжуть вирвами роки.

           Бо наша кров пульсує в нашій долі.

 Батьки і діти… діти і батьки…

          Нам нічого ділить на спільнім полі.

                                      Б.Олійник

Постановка пізнавального завдання

Слайд 4  Проблемне завдання (робота в парах)

Пригадайте народні прислів’я, у яких ідеться про відносини батьків і дітей.

1. Яке дерево, такі в нього квіточки, які батьки, … (такі їхні діточки).

2.     Який корінь, такий пагінець, які самі … ( такі й сини).

3.     Який дуб, такий тин, який батько, … ( такий син).

4.     Які самі, … (такі й сини).

5.     Яка гребля, такий млин, який батько, … (такий син).

6.     Не навчив батько – … (не навчить і дядько).

Метод „Відкритий мікрофон”. – сигнальна картка „Обговорюймо!”

–         Які права і обов’язки батьків щодо дітей? На чому вони ґрунтуються?

 

IV. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів

Слайд 5.

Епіграф

 Щасливою є та людина, яка щаслива у себе вдома. Л.М.Толстой

Слайд 6. Тема : Взаємні права та обов’язки батьків і дітей.

Слайд 7. Очікувані результати

– Чого  ви повинні навчитися на уроці?

 V. Вивчення нового матеріалу

1.     Взаємні права та обов’язки батьків і дітей (інтерактивна розповідь вчителя, робота в групах).

–         Взаємні права та обов’язки дітей та батьків ґрунтуються на походженні дитини від них. Документом, що засвідчує походження дитини, є Свідоцтво про народження.

Завдання

Опрацюйте  ст. 51-52 Конституції України та ст. 122, 125-128, 141, 142 Сімейного кодексу і дайте відповіді на такі запитання.

1. Яким чином визначається походження дитини, батьки якої перебувають у шлюбі?

2. Як визначається походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі?

3. Яким є основний принцип щодо прав та обов’язків батьків по відношенню до дітей і дітей по відношенню до батьків?

2. Особисті немайнові  права та обов’язки батьків і дітей (робота в групах) – сигнальна картка „Працюймо в групах”.

1-а група – „Права батьків”

2а група – „Обов’язки батьків”

3я група – „Права дітей”

4а група – „Обов’язки дітей”

Завдання ( слайд 8)

Опрацюйте розділ 13 Сімейного кодексу, складіть таблицю „Особисті немайнові права та обов’язки дітей та батьків” та на її основі розв’яжіть ситуативні задачі.

Батьки

        Діти

Права

 Обов’язки

                Права

     Обов’язки

Метод „Незакінчене речення” (слайд 9)

Прислів’я про добрих і поганих дітей, про те, як слід ставитися до батьків.

1.     Добрі діти – батькам вінець, а злі діти – …. (кінець).

2.     Добрі діти доброго слова послухаються, а лихі й … (дрючка не бояться).

3.     Коло батька чемно, коло матері … (вклоняються).

3. Права батьків і дітей на майно, право на утримання(робота з правовими документами, текстом підручника).

1. Які права та обов’язки батьків і дітей є майновими?

2. Що таке аліменти?

Задача (слайд 10).

Олексій дуже добре навчався в школі. Він вступив до медичного інституту на платне відділення. Олексій стверджує, що його батьки зобов’язані платити за його навчання.

Відповідь.

Законодавство передбачає обов’язок батьків утримувати своїх дітей до їхнього повноліття. Інколи цей обов’язок зберігається й пізніше, наприклад, якщо дитина є непрацездатною або ж вона навчається і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда

1. Коли виникають права та обов’язки дітей та батьків?

2. Чому права та обов’язки дітей та батьків мають взаємний характер?

3. До якого часу батьки зобов’язані утримувати дитину?

4. Пріоритет якого виховання держава забезпечує дитині?

2. Розв’язання ситуативних задач (робота в групах) – сигнальна картка „Практикум”.

Задача 1

Галина й Антон збираються розлучитися і не живуть разом уже півроку. Їхня донька Ганна, якій 12 років, живе з мамою. Але дівчинка дуже любить батька і хоче жити разом з ним та його батьками. Антон готовий забрати дитину, але Галина відмовляє йому, говорячи, що вона сама знає, як їй виховувати дитину.

Відповідь.

Обов’язок піклуватися про своїх неповнолітніх дітей, надавати їм матеріальну допомогу не знімається з батьків у разі розлучення, проживання одного з батьків окремо від дитини. У цьому випадку той із батьків, хто живе окремо від дітей, зобов’язаний сплачувати аліменти – кошти на утримання дітей. Він також повинен надавати допомогу в разі виникнення особливих обставин – хвороби дитини, необхідності її курортного лікування чи оздоровлення тощо.

Розмір аліментів установлюється судом з урахуванням стану здоров’я та матеріального становища дитини та платника аліментів, наявності в платника аліментів на інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення. Аліменти встановлюють у твердій грошовій сумі, або визначивши частку від заробітку особи, яка їх платитиме.

При цьому Сімейний кодекс України встановив, що в жодному разі розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Задача 2

Позивач П.Т.Кирилова звернулася до суду з проханням обмежити спілкування її 6-річного сина з колишнім чоловіком. Своє прохання вона пояснює тим, що батько хлопчика – людина неврівноважена, зловживає спиртними напоями, здатний до істерик, егоїст. Свідок, мати відповідача, підтвердила, що її син з дитинства поводився неадекватно, різав вени, а головне – вона чула, як онук плакав після зустрічі з батьком, тому що останній тушив недопалки об свої руки на очах у дитини. Позивач надала висновок опікунської ради про обмеження спілкування батька з сином з 12 до 15 години і тільки в присутності матері. Відповідач не згодний з вимогою колишньої дружини й наполягає не відмовляти йому у спілкуванні з сином. Яким буде рішення суду?

Відповідь.

Ст. 141 Сімейного кодексу України вказує на рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини, а розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та обов’язків щодо дитини. Тому в цій частині позову відмовлено повністю. Але ст. 155 СКУ говорить про те, що батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. У суді позивач не довела, що медичним обстеженням встановлено незадовільний стан колишнього чоловіка. Тому порада: звернутися до лікаря, у разі встановлення хвороби звернутися до опікунської ради, а потім до суду з проханням обмежити спілкування батька з дитиною.

3.     Рольова гра „Чи отримуватиме аліменти Григорій Терещенко” – сигнальна картка „Завдання „Вищий пілотаж!”.

VIІ. Підсумок уроку

Рефлексія

1.     Як оцінюєте свої результати роботи на уроці?

2.     Чи досягли ви очікуваних результатів?

Слайд 11. аудіозапис пісні „Родина” у виконанні Н.Яремчука.

VIIІ. Домашнє завдання:

1)    опрацювати відповідний параграф підручника;

2)    виконати завдання № 2,3,5 (усно);

3)    напишіть невеличке есе на тему „Чи повинна держава втручатись у сімейні відносини”.