Тема уроку: Сімейне право

                               Тема уроку: Сімейне право

 Мета: ознайомити учнів з поняттями «сім’я», «шлюб», розкрити умови укладення та припинення шлюбу; виділяти окремі права та обов’язки подружжя, характеризувати на конкретних прикладах, використовуючи норми Сімейного кодексу України; розвивати навички логічного мислення; формувати вміння висловлювати та аргументувати власну точку зору; виховувати пізнавальний інтерес до норм сімейного права України.

Методична мета: використання інтерактивних методів з метою підвищення активності учнів на уроці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: Конституція України, Сімейний кодекс України, бланк заяви на реєстрацію шлюбу, підручник, ситуації в яких порушено норми сімейного права, уривок з «Маршу Мендельсона», фрагмент х/ф «Принцеса на бобах», презентація.

Основні поняття: сімейне право, сім’я, шлюб, подружжя, шлюбний вік, шлюбний контракт.

Епіграф уроку:

                                        Одружитися – це значить наполовину зменшити свої

                                     права й удвічі збільшити свої обов’язки. (Ф.Шопенгауер – німецький філософ).

 

 

                                          ХІД УРОКУ

 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ .

Звучить аудіозапис маршу Мендельсона.

Бесіда :

1) Що це за мелодія?

2) Де ви її чули?

3) Які асоціації викликає вона у вас?

Я не помилюся, якщо скажу, що кожна людина мріє про те, щоб ця урочиста мелодія звучала для неї та її обранця в Палаці одруження, з якого вони підуть в нове, сімейне життя.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Повідомлення теми та мети уроку.

Вчитель:

Життя кожної людини починається в сім’ї, саме в сім’ї більшість з вас продовжить свій рід. Сім’я має надзвичайно важливе значення для людини, оскільки в ній вона живе в оточенні родичів, які можуть і зрозуміти, і вибачити, і підтримати, і допомогти знайти свій шлях у житті. З шлюбом і сім’єю пов’язані усі прояви любові, святість і щастя материнства та батьківства. Щоправда, сім’ї бувають різні: повні та неповні, багатодітні та бездітні, щасливі й нещасливі. Але, як стверджують сьогодні вчені й педагоги, якою буде ваша сім’я – значною мірою залежить від вас самих і насамперед відваших знань про сім’ю та від вашого бажання будувати сімейні стосунки на засадах любові, відповідальності, добра й злагоди. Невипадково сьогоднішній урок ми почали з мелодії, яка є символом реєстрації та створення сім’ї. Отже, тема нашого уроку «Сімейне право».

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУу.

                                                    План уроку

1. Сімейне право та законодавство про нього.

2. Шлюб, умови укладення та припинення.

3. Права та обов’язки подружжя.

Учні записують тему та план уроку в зошити.

  1. 1.     СІМЕЙНЕ ПРАВО ТА ЗАКОНОДАВСТВО ПРО НЬОГО.

Вчитель: Пригадайте, які літературні твори розповідають про сім’ю та родинні стосунки? Учні. «Катерина» Т.Г.Шевченка, «Наталка Полтавка» І.Котляревського, «Маруся» Г.Квітки-Основ’яненка, «Кайдашева сім’я» І.Нечуя-Левицького, «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого, «Роксолана» О.Назарука та ін.

Вчитель:

Сімейне право України – це галузь права, що врегульовує сімейно-шлюбні та прирівняні до них відносини. Сімейне право врегульовує засновані на шлюбі, спорідненості, усиновленні, опіці, піклуванні, прийнятті на виховання дітей, особисті немайнові та майнові відносини, що виникають між членами сім ї, або за їхньою участю. Сімейний кодекс України регулює три групи правовідносин: – сімейні відносини (майнові та особисті немайнові) між подружжям, батьками й дітьми та іншими родичами: – несімейні, або прирівняні до них відносини (усиновлення, опіки, піклування): – відносини з приводу реєстрації актів цивільного стану (народження, усиновлення, зміни прізвища, імені та інше).

Бесіда: – Які ви знаєте законодавчі акти, в яких йдеться про шлюб і сім’ю , права та обов’язки подружжя, батьків та дітей?

Учениця отримала попереднє завдання і зараз нам розповість про законодавчу базу сімейного права.

Учениця: Законодавство про шлюб та сім’ю

1. Стаття 16 Загальної декларації прав людини. Чоловіки та жінки мають право одружуватися і засновувати сім’ю.

2. Стаття 23 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Сім’я – це природний та основний осередок суспільства, що має право на захист з боку суспільства і держави. За чоловіками і жінками, які досягли шлюбного віку, визнається право на укладання шлюбу і право заснувати сім’ю.

3. Стаття 10 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та політичні права. Шлюб має укладатися за вільною згодою осіб, які його беруть.

4. Стаття 51 Конституції України.Шлюб ґрунтується на вільній згоді чоловіка та жінки. Кожен з подружжя має рівні права та обов’язки у шлюбі та сім’ї.

5. Сімейний кодекс України (набув чинності з 1 січня 2003 року).

6. Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

7. Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні».

8. Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок укладення шлюбного контракту».

9. Інші нормативно-правові акти.

Вчитель: Отже, основним джерелом сімейного права є Сімейний кодекс України, а також інші нормативно-правові акти.

Метод «Асоціативний кущ»

 – Які асоціації викликає у вас слово «сім’я»? Робота над поняттям «сім’я». Сім’я – це особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. (Учні записують поняття в зошити.) Робота з документом.

Робота в парах.

 Опрацюйте витяг із Сімейного кодексу України, дайте відповіді на питання:

1) Коли подружжя вважається сім’єю? (Ст. 3 СКУ)

2) На якій підставі створюються сім’ї? (Ст.. 3 СКУ)

3) Хто може створити сім’ю? (Ст. 4 СКУ)

Метод «Аналіз правової ситуації»

Життя кожної людини починається в сім’ї. Проаналізуйте ситуації і визначте, чи є особи, зазначені в них сім’єю. Свою відповідь обґрунтуйте.

1. Дарина і Дмитро одружилися. Поки що вони проживають з батьками Дарини.

2. Бабуся виховує онука – сина своєї доньки, яка трагічно загинула. (На підставі кровного споріднення).

3. Валентина Іванівна усиновила хлопчика з дитячого будинку. (На підставі усиновлення).

Кожна пара осіб вважається сім’єю.

На якій підставі у цих ситуаціях йдеться про сім’ю?

 

  1. 2.     ШЛЮБ, УМОВИ УКЛАДЕННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ.

Вчитель: Однією з підстав створення сім’ї є ШЛЮБ (у перекладі обіцянка). Шлюб – це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), породжує взаємні права та обов’язки для подружжя.

Умови укладення шлюбу:

1. Взаємна згода чоловіка та жінки.

2. Досягнення шлюбного віку, для жінок – 17 років, для чоловіків – 18 років. 3. Одношлюбність. Але є винятки коли шлюб може бути зареєстровано раніше.

Ст.23 СКУ говорить : 1. Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. 2. За заявою особи, яка досягла 14 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Робота з документом (читання ланцюжком).

Стаття 26 СКУ. Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою. Опрацювати та розв’язати правознавчу задачу.

До органу РАЦСу звернулися 18-річний Петро, який працює на заводі слюсарем, та 15-річна Марина, студентка коледжу, яку ще маленькою удочерив батько Петра, із заявою про реєстрацію шлюбу. До заяви Марина додала довідку про те, що вона вагітна.

– Чи мають право на шлюб Марина та Петро?

– Який орган уповноважений дозволити укладання цього шлюбу?

– Як би ви розв’язали це питання, будучи працівником цього органу?

Ознайомлення з заявою про реєстрацію шлюбу.

Перегляд фрагменту художнього фільму «Принцеса на бобах»

 Запитання учням

– Чи мало місце, на вашу думку, порушення законодавства при укладення шлюбу між головними героями картини?

Вчитель: Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжя може укласти шлюбний договір (контракт). – це угода, яка регулює майнові відносини між подружжям.

Про порядок укладення шлюбного контракту:

1. Шлюбний договір укладається особами, які подали заяву на реєстрацію шлюбу, або подружжям.

2. У ньому передбачаються тільки майнові права і обов’язки подружжя.

3. Шлюбний договір не може ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

4. Шлюбний договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

5. Він укладається за місцем проживання однієї із сторін, або за місцем реєстрації шлюбу і діє з моменту реєстрації шлюбу, чи з дня його нотаріального посвідчення.

6. Укладення шлюбного договору неповнолітніми провадиться за згодою їхніх батьків, чи інших законних представників.

7. Кожна сторона має право на судовий захист у разі недодержання іншою умов договору.

8. Умови договору можуть бути змінені за взаємною згодою подружжя, що посвідчується нотаріально, або на вимогу одного з них у судовому порядку. 9. Подружжя має право відмовитися від шлюбного договору, його може бути розірвано.

 Бесіда:

1) Які шлюби є в Україні? (юридичний, церковний, фіктивний, цивільний).

2) Який це фіктивний шлюб? (Це шлюб укладений жінкою та чоловіком без наміру створення сім’ї та набуття прав та обов’язків подружжя).

3) Який це цивільний шлюб?

4) Який шлюб породжує взаємні права та обов’язки?

Вчитель: Сьогодні люди дедалі частіше не укладають шлюбу, а просто живуть разом, ведуть спільне господарство. Майже кожна третя пара живе в цивільному шлюбі. Відсутність юридичних гарантій, непорозуміння старшого покоління, негативне ставлення церкви не зупиняє людей перед цивільним шлюбом. Зараз цивільний шлюб став явищем масовим. Батьки більше не втрачають свідомість, дізнавшись, що молода сім’я вирішила жити довго і щасливо без “офіційного благословення». Та й самі батьки нерідко вибирають саме цю форму відносин, вважаючи, що так простіше і комфортніше.

Метод «Займи позицію»

– Як ви ставитесь до цивільних шлюбів?

– Як ставитесь до юридично оформлених?

 (Учні висловлюють свої думки, обґрунтовують їх).

Повідомлення інформаційного центру

*** Здавна людина, як будь-яка жива істота, намагалася знайти собі пару, щоб залишити нащадків і вижити за нелегких умов. Для того, щоб створити сім’ю, за сивої давнини було досить просто побажати жити разом. До сьогодні у Північній Америці і Центральній Африці збереглися племена, де укладення і розірвання шлюбу не супроводжується ніякими обрядами, а порушення подружніх відносин не вважається гріхом – це особиста справа зацікавленихсторін. У процесі суспільного розвитку з’явилось багато ритуалів та обрядів, які супроводжують рішення пари бути разом. І дедалі більше втручалася в цю галузь релігія. Якщо іудаїзм намагався розглядати шлюб як Боже усиновлення, то християнство взагалі перетворило шлюб на одне із семи «таїнств». Протягом віків у різних народів зв’язок між чоловіком і жінкою без вінчання вважався гріховним і незаконним. Протягом ХХ ст.. у багатьох європейських країнах укорінився шлюб без освячення церквою. А для радянської людини він став можливою формою існування сім’ї – ланки суспільства. Жити разом без печатки в паспорті вважалося «аморальним». З часів перебудови бере свій початок сексуальна революція: як і тисячі років тому, чоловік і жінка стали обирати вільний союз….

*** Але навіть у 18 – 19 ст. були приклади таких відносин:

1) Вольтер, який жодного разу не був одружений, 16 років прожив з маркізою дю Шатле, яка була для нього і коханкою, і другом, і інтелектуальною супутницею.

2) Талановитий художник 19 ст. Ван Гог жив у цивільному шлюбі з проституткою Класіною, допомагав їй виховувати двох дітей.

3) Філософ 20 ст. Жан-Поль Сартр і письменниця-феміністка Симона де Бовуар, відкинувши «буржуазний шлюб», 50 років ніжно турбувалися одне про одного, називаючи свій союз «відкритими відносинами

Ініціаторами цивільного шлюбу, як правило, стають чоловіки

*** Ольга Герасим’юк та Ольга Сумська, ведучі каналу 1+1, вважають, що шлюб, який освячується в церкві, більш міцний.

– Які ж існують підстави для припинення шлюбу?

1. Смерть одного з подружжя, або оголошення його померлим.

2. Розірвання шлюбу.

– Які органи розривають шлюби?

1. Державний орган РАЦС: – за заявою подружжя, яке не має дітей (після спливу 1 місяці від дня подання заяви) Ст..106 СКУ; – за заявою одного з подружжя (якщо другий із подружжя: визнаний безвісно відсутнім, визнаний недієздатним, засуджений на строк не менше як 3 роки.) Ст..107 СКУ.

2. Суд: – за спільною заявою подружжя, яке має дітей; – за заявою одного з подружжя. Суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Розірвання шлюбу засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу.

3. ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ПОДРУЖЖЯ.

 Принцип: рівність прав і обов’язків подружжя.

 Робота в групах

1 група.

Ознайомтесь зі змістом глави 6 СКУ, виділіть особисті немайнові права та обов’язки подружжя. Підготуйтеся до того, щоб презентувати свою інформацію одногрупникам.

2 група.

Ознайомтесь із стор. 151 підручника, виділіть майнові права та обов’язки, зокрема, право особистої приватної власності дружини тачоловіка. Підготуйтеся до того, щоб презентувати свою інформацію одногрупникам.

 3 група.

Ознайомтесь зі стор. 151 підручника, виділіть майнові права та обов’язки, зокрема, право спільної сумісної власності подружжя.

Підготуйтеся до того, щоб презентувати свою інформацію одногрупникам. V. ЗАКРІПЛЕННЯ.

 Учні розв’язують правові задачі, пояснюють власну точку зору.

***До одруження прізвище нареченого було Петренко, а нареченої – Черненко. Запропонуйте усі можливі варіанти прізвища для чоловіка і дружини.

*** Тетяна та Юрій збираються одружитися. Мати Тетяни є двоюрідною сестрою батькові Юрія. У державному органі реєстрації актів цивільного стану хлопцеві та дівчині заявили, що вони не мають права одружуватися. Чи правильно поступили працівники державного органу реєстрації актів цивільного стану? (Ні, бо у шлюбі між собою не можуть перебувати рідні та двоюрідні брат і сестра Ст. 26).

*** Громадянин Семиноженко звернувся до суду із заявою про розірвання шлюбу. Причиною цього, як вказано у заяві, був вступ дружини до педагогічного інституту без згоди чоловіка. Чи буде задоволене позов? (Ні,бо дружина та чоловік мають право на фізичний та духовний розвиток Ст.52). *** Визначте режим власності у подружжя:

а) Дружина мала дачу до одруження; (приватна власність, до шлюбу було СТ.57, 1.1)

б) Чоловік отримав у спадок квартиру; (особисте приватне – спадок Ст..57, 1.2)

в) Гроші на банківському рахунку чоловіка, відкритому у шлюбі (зароблені ним у вільний від роботи час на будівництві дач); (спільне сумісне майно Ст..61, 2)

г) Квартира, куплена під час подружнього життя на гроші зароблені чоловіком і оформлена на його ім’я (дружина у цей час не працювала); (спільне Ст..60, 1) ґ) Золотий перстень із діамантом, куплений чоловіком дружині;(особисте приватне Ст..57, 2)

д) Премія дружини; (особисте приватне Ст.. 57,3)

е) Чоловік на отриману страховку придбав телевізор; (особисте приватне Ст..57, 5)

***Маша та Максим одружилися тиждень тому. На подаровані гроші вони придбали телевізор, наручні годинники (кожному), кухонний комбайн (щоб Маші було зручніше готувати їжу), жіночу шкіряну куртку. А гроші, що залишилися, поклали на рахунок у банку, відкритий на ім’я чоловіка. Визначте режими власності на придбані речі та банківський рахунок.

***У громадянки Р. 10 грудня раптово помер чоловік від серцевого нападу. Який соціальний статус матиме ця жінка з дня смерті чоловіка? В якому порядку припиниться її шлюб? (Автоматично)

Тест «Сімейне право»

1. Чи захищені законодавством України сім’я і дитинство? а) так; б) ні.

2. Заповність пропуск. Шлюб ґрунтується на … згоді чоловіка і жінки. а) вигідний; б) добровільний;

3. Сім’я створюється на підставі… а) кохання, б) шлюбу;

4. Підкресліть, що необхідно для укладення шлюбу. а) дозвіл батьків; б) взаємна згода осіб, що укладають шлюб; в) досягнення шлюбного віку.

5. Права та обов’язки подружжя виникають у результаті а) вінчання у церкві; б) реєстрації у РАЦСі; в) цивільного шлюбу.

6. Шлюбний вік в Україні для чоловіків – …, для жінок – … років.

7. На скільки може бути знижено шлюбний вік в нашій країні? а) до 14 років; б) не знижується ні за яких обставин; в) на 2 роки.

8. Зарученими є особи, що ….

9. Сім’я – це …

10. Шлюбний договір є обов’язковим: а) так; б) ні.

11. Шлюб розривається: а)у РАЦС; б) судом; в) сільрадою.

12. Основним джерелом сімейного права є: а) Сімейний кодекс України; б) Конституція України; в) Загальна декларація прав людини.

VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Бесіда

1. Що важливого ви дізналися для себе на уроці?

2. Які знання сімейного права вам знадобляться в житті?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

– Вивчити конспект.

– Підготувати кросворд, або вікторину.