Перші князі Київської держави

Тема: Перші князі Русі – України (5 клас).

Мета: Надати відомості про перших князів  Русі – України; розвивати в учнів навички аналізу історичних джерел та вміння використовувати їх у своїх відповідях, уміння правильно висловлювати свою думку; виховання патріотизму.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання:

  1. Власова B.C., Данилевська О.М. Вступ до історії України: підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів.
  2. Роздавальний матеріал: портрети перших князів  Русі – України, завдання для груп, витяги з історичних джерел, визначення нових понять і термінів.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності

Учитель демонструє учням портрети перших київських князів: Діра, Аскольда, Олега, Ольги, Святослава, з’ясовує, що їм відомо про них, після чого наголошує, що саме з цими політичними діячами пов’язаний період в історії України, що вивчатиметься на сьогоднішньому уроці.

Оголошення та запис теми уроку.

  • Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником

Учні об’єднуються в 5 малих груп. Кожна група отримує завдання опрацювати інформацію про перших київських князів:

  • Група Аскольд і Дір.
  • Група Олег.
  • Група З.Ігор.
  • Група Ольга.
  • Група Святослав.

Учні класу (по одному представнику від кожної групи) презентують набуті знання.

Інтерактивні вправи

Гра «Термін»

Мета: допомогти учням краще засвоїти нові терміни та поняття. Перед початком гри вчитель ділить клас (за рядами) на команди і призначає асистентів, які сидять за останніми партами. Потім роздає їм аркуші з визначенням термінів (але не називаючи їх) та номер команди. Кожен учень пише лише одну відповідь і передає аркуш далі, тому, хто сидить попереду. Якщо учень не знає жодного з визначень, він «пропускає хід». Користуватися зошитом та підручником не дозволяється. По закінченні гри асистенти збирають

аркуші та визначають команду-переможця з числа тих, хто швидше виконав завдання і надав більшу кількість правильних визначень. Завдання для гри

  1. Кілька правителів, що походять з одного роду. {Династія)
  2. Обов’язкове надання князю підлеглим населенням збіжжя, меду, воску, хутра тощо. {Данина)
  3. Глава князівства у слов’янських народів. {Князь)
  4. Володар великої могутньої держави, утвореної на землях багатьох народів. {Імператор)
  5. Історичний твір, в якому опис подій проводився за роками. (Літопис)
  6. Княжі дружинники, яким було надано землю за виконання певних військових обов’язків. {Бояри)
  7. Щорічний об’їзд князем разом з дружиною підвладних йому земель з метою збирання данини. {Полюддя)
  8. Обожнення сил природи. {Язичництво)
  9. Професійне військо, кероване князем, що отримувало від нього платню даниною або землями. (Дружина)
  10. Віра в Ісуса Христа. {Християнство)

Вправа «Уявна історична подорож»

Ця інтерактивна вправа проводиться із застосуванням прийому «Мікрофон».

Учитель. Уявіть, що ви подорожуєте землями Русі – України  в IX – X ст..

Свідками яких подій ви стали? Розкажіть про них.

ІУ. Підбиття підсумків (рефлексія) уроку

Дана частина уроку проводиться з використанням методу «Мозковий

штурм».

  1. Назвіть ім’я історичного діяча, про якого йдеться в наведених уривках.
    • У X столітті арабський мандрівник аль-Масуді писав: «Перший поміж

королями слов’янськими – то король аль- _____ , він має великі міста,

великі залюднені землі, до столиці його держави приходять мусульманські купці з різним крамом…» (Дір)

  • У походах возів же за собою він не возив, ні казана не брав, ні м’яса не варив, але, тонко нарізавши конину, або звірину, або воловину і на вуглях спікши, це він їв. Такими ж всі інші воїни його були. І посилав він до інших земель послів, кажучи: «Хочу іти на вас». (Святослав)
  • « І прослухав їх князь______ , пішов до древлян по данину. І здобув він

собі ще до попередньої данини, і чинив їм насильство, він і мужі його… Та коли він повертався назад, він роздумав і сказав дружині своїй: «Ідіте ви з даниною додому, а я вернусь і походжу іще». І відпустив він дружину свою додому і з невеличкою дружиною вернувся, жадаючи більшого майна». {Ігор)

  1. За ознаками, наведеними нижче, з’ясуйте, про якого історичного діяча йдеться.
    • Саме ця людина провела першу в історії  Русі – України податкову реформу, встановила розміри данини і місце її збору. Цей правитель першим прийняв особисте хрещення, що відбулося у Візантії. Дотримуючись традицій свого часу, жорстоко та витончено помстився за вбивство близької людини. Керував державою не від свого імені, а від імені сина, який був малолітнім. Це був перший факт в історії  Русі – Україи, коли престол посіла жінка. (Ольга)
    • Був київським князем у 882 – 912 pp. Він захопив владу в Києві, вбивши Аскольда І Діра. Здійснив успішний похід на Візантію, де в 907 р. підписав вигідну угоду. За народними переказами, зазнав смерті від власного коня, Дістав прізвисько Віщий. (Олегj
    • Уславився воєнними походами проти могутньої тогочасної держави Візантії, перший уклав з нею вигідну угоду і примусив її визнати свою державу. Був християнином, дбав про поширення християнської віри серед русичів-язичників. Був убитий внаслідок змови частини впливових воєначальників-язичників та язичеських жерців. (Аскольдj

У. Домашнє завдання

  1. Повторити 6 підручника.
  2. Прочитати історичні джерела на С. 45 – 46 підручника і дати відповіді на запитання до них.

 

Тема: Столітня війна (всесвітня історія, 7 клас).

Мета: З’ясувати причини, привід, результати і значення Столітньої війни. Розвивати навички роботи з картою, уміння аналізувати історичні факти, оцінювати їх значення, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки, продовжити формування уміння виділяти причинно-наслідкові зв’язки, навички роботи в парах, малих групах. Виховувати в учнів патріотизм на прикладі подвигу Жанни д’Арк.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:

  • підручник;
  • атлас;
  • роздатковий матеріал (пазли з датами, мотиваційна карта, тести для перевірки).

Методичний коментар: урок проводиться в комп’ютерному класі.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ Запитання та завдання учням
  • Що таке війна?
  • Які ви знаєте війни в історії людства?
  • Що спільного між ними і які розбіжності?
  • Охарактеризуйте війну одним словом.
  • МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Проводиться з використанням мотиваційної карти, що видається кожному учневі й одночасно висвічується на екранах комп’ютерів. В ході уроку кожен учень заносить у карту оцінки своїх досягнень.

Слайд 1__________________________________________________________

Сьогодні на уроці я:

  • довідаюся про основні події Столітньої війни;
  • зможу пояснити причини, привід і наслідки Столітньої війни;
  • зумію показати на карті місця основних битв;
  • постараюся зрозуміти, як юна Жанна дАрк змогла переломити хід війни;
  • поміркую над питаннями: «Хто такий герой? І чи хочу я бути героєм?».
  1. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

План

  1. Причини і початок Столітньої війни.
  2. Народні повстання.
  3. Подвиг Жанни д’Арк.
  4. Завершення Столітньої війни і об’єднання Франції.

 

Учитель. Кожен з вас мріє з часом опанувати яку-небудь професію. Сьогодні ми спробуємо перевтілитися в різних людей. Почнемо з дослідника, що має знайти відповіді на наступні запитання. Для пошуку відповідей використовуйте параграф підручника (див.слайд 2).

Слайд 2__________________________________________________________

Дайте відповіді на запитання

  • З якою подією пов’язані 1337-1453 pp.?
  • Чому ця подія так називається?
  • Між якими країнами це відбулося?______________________________

Учні по черзі виходять до дошки і записують відповіді (інші одночасно пишуть у зошитах).

Учитель. Продовжимо наші дослідження. Тепер ваше завдання – визначити, що стало приводом до Столітньої війни, (доцільно повторити, чим причина відрізняється від приводу.)

Робота виконується в парах. Після відповідей на дошці з’являється правильна відповідь на екранах комп’ютерів, яку учні фіксують у зошитах.

Слайд 3__________________________________________________________

Одна голова добре, а дві – краще!

Привід до війни

Претензії англійського короля на французький престол.________________

Учитель. А зараз ми з вами перетворимося на реставраторів. Наше завдання – відновити загублені документи, що містять назви основних битв Столітньої війни. На парті в кожного лежать 9 фрагментів цього документа. Зберіть пазл.

Слайд 4____________________________ _____________________________

Війна – це битви…

  • Битва при Слейсі – 1 340 – перемога Англії.
  • Битва під Кресі – 1356 – перемога Англії.
  • Битва біля Пуатьє – 1356 – перемога Англії._______________________

Учитель. А тепер стаємо картографами. Вивчаємо карту і знаходимо місця основних боїв першого періоду Столітньої війни. Що поєднує ці битви? Розглянемо у підручнику ілюстрації «Битва біля мису Слейс» і «Битва під Кресі». Визначте, що відрізняє ці битви. Прочитавши матеріали, визначте причини поразки французів.

Слайд 5__________________________________________________________

Війна загострює відносини усередині держави…

  • Які верстви населення існували в тогочасному суспільстві?

__ – Які протиріччя існували між ними?_______________________________

Учитель. Під час війни протиріччя загострюються, і починаються повстання.

Слайд 6_______________________________________________________

Війна – це герої…

Вона була непохитною у своїй вірі як скеля, Коли люди ні в що не вірили і над усім глумилися; Вона була вірною, коли скрізь панувала зрада.

М. Твен

Учитель. Ці слова сказані про Жанну д’Арк – юну француженку, що зуміла переломити хід Столітньої війни на користь Франції. Доля її склалася трагічно, але уже багато століть Жанна д’Арк залишається символом мужності, любові до свого народу, і не тільки у Франції, а й у багатьох країнах світу. До дослідження її життя зверталося багато істориків: Манфред, Лами, Амбелен. І ми з вами продовжимо цю традицію.

Слайд 7

Війна – це герої…

Ми пишемо біографію Жанни д’Арк

І група

– Хто така Жанна д’Арк? Чому вона стала символом визвольної війни?

II група

– Чому Жанну д’Арк назвали Орлеанською дівою?

Чого ми можемо в неї
навчитися?
III група

– Яку роль відіграв подвиг Жанни д’Арк в історії

Франції? Чому її було
спалено?

 

У. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Слайд 8________________________________

Кінець війни Закінчіть речення:

  • Французи звільнили територію країни від…
  • В Англії на материку залишився…
  • Французи з війни вийшли…
  • Франція завершувала своє…___________

Звернувшись до мотиваційної карти, учні визначають свої досягнення на уроці.

Учитель виставляє і обґрунтовує оцінки.

Домашнє завдання

Слайд 9__________________________________________________________

  1. Удома прочитайте, які виступи селян відбулися в ході Столітньої війни в Англії й Франції. Що між ними спільного? (Відповідь представте у вигляді порівняльної таблиці.)
  2. Чи відомі в історії нашої країни випадки героїзму, подібні до подвигу Жанни д’Арк? Наведіть приклади.
  3. Перевірте свої знання за запитаннями до параграфа підручника.______

 

Тема: Національно-визвольний рух на західноукраїнських землях у період завершення революції 1848 – 1849 рр, у Австрійській імперії (історія України, 9 клас).

Мета: З’ясувати досягнення української національної революції 1848 – 1849 pp. у Галичині; визначити напрямки діяльності депутатів в австрійському парламенті; розкрити процес розгортання революційних подій на Буковині, в Закарпатті та їх особливості; охарактеризувати масовий селянський рух під проводом Л. Кобилиці; визначити наслідки та значення подій 1848 – 1849 pp. На західноукраїнських землях. Розвивати навички роботи в групах, уміння аналізувати, узагальнювати матеріал, співвідносити історичні події з певним періодом всесвітньої історії. Виховувати почуття патріотизму на прикладах життя та діяльності борців за національне і соціальне визволення українського народу.

Основні поняття і терміни: рейхстаг (парламент), збройні повстання,

національно-визвольний рух.

Обладнання

  • Підручник (§ 1 ■”).
  • Документи.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  • Запитання та завдання учням
  • Коли на західноукраїнських землях скасували кріпацтво?
  • У чому проявилася непослідовність аграрних реформ у Галичині, на Буковині, у Закарпатті?
  • Яке значення мав вихід першої української газети «Зоря Галицька»?
  • У чому полягало протистояння українців і поляків у Галичині?
  • Проаналізуйте досягнення революції 1848 – 1849 pp. у західних землях за напрямками: соціальні, культурні, політичні (письмово).
  • Як би ви назвали І етап революції в західноукраїнських землях?
  • МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Продовжуємо вивчення подій революції 1848 – 1849 pp. на західноукраїнських землях. Проголошення демократичних свобод і введення парламенту було важливим досягненням І етапу революції. На уроці розглянемо діяльність українських депутатів у австрійському парламенті, особливості революційних подій на Буковині й у Закарпатті, проаналізуємо причини поразки Львівського збройного повстання, дізнаємося, хто з діячів національного руху став виразником прагнень буковинських селян до національного і соціального визволення, підіб’ємо підсумки революції. Організуємо роботу в групах для виконання творчих завдань.

ІУ, СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

План

  1. Вибори до австрійського парламенту.
  2. Визвольний рух на Буковині та у Закарпатті.
  3. Селянське повстання під проводом Л. Кобилиці.
  4. Наслідки та значення подій 1848 – 1849 pp. на західноукраїнських землях. Перші питання плану учні опрацьовують у групах самостійно.

Робота в групах Завдання учням

– Опрацюйте матеріал підручника і наданих документів за наступними проблемно-рольовими завданнями.

  • група

Вибори до австрійського парламенту

Завдання

  • Використайте матеріал документа «Зі спогадів Івана Франка», текст підручника.

Уявіть собі, що ви – депутати рейхстагу від Галичини і Буковини. Які питання ви б порушили з трибуни австрійського парламенту? Чи могла бути діяльність українських депутатів плідною за тих умов, які описує І.Франко? Яке значення для українців мала ваша діяльність у парламенті? Чому австрійський уряд розігнав парламент?

  • група

Революційні події на Буковині та у Закарпатті

Завдання

  • Використайте матеріал з книги М.Грушевського «Ілюстрована історія України».

Ви – журналісти із Наддніпрянської України. Які питання ви хотіли б поставити жителям Чернівців? Яку інформацію ви підібрали б для статті «Л.Кобилиця – виразник інтересів буковинських селян»?

  • група

Селянське повстання під проводом Л.Кобилиці

  • Опрацюйте документ «З народного переказу про Лук’яна Кобилицю».
  • Охарактеризуйте словами документа ставлення до Л.Кобилиці: а) народних мас; б) панів; в) австрійського імператора та його уряду.
  • Прочитайте відповідний текст підручника і зробіть висновок: чому австрійський уряд засуджував діяльність Л.Кобилиці, а народ оспівував його у піснях та переказах як героя? Чому повстання Л.Кобилиці зазнало поразки?

ІУ група

Львівське збройне повстання, поразка революції в Австрії

Завдання

  • На основі тексту підручника, додаткової інформації складіть письмовий план теми «Львівське збройне повстання 1848 р.».

Використайте наступний ланцюжок: причини – керівники – рушійні сили – хід повстання – наслідки боротьби – причини поразки.

  1. Наслідки і значення революції 1848 – 1849 pp.

Узагальнююча бесіда. Учні висловлюють свої думки, а потім порівнюють їх

із текстом на дошці (підготовленим учителем заздалегідь).

У. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ВИВЧЕННЯ ТЕМИ «ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ НАПРИКІНЦІ ХУІІІ – У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.»

Аналіз та висновки роботи над проблемним завданням Проблемне завдання

  • Доведіть, що західноукраїнські землі, які входили до складу Австрійської імперії, з одного боку, відчули на собі позитивний вплив реформ і революції 1848 – 1849 pp., що сприяло зростанню політичної свідомості народу, а з іншого боку, залишалися занедбаною окраїною Австрійської імперії.

Домашнє завдання

Підготуватись до уроку контролю і корекції знань.

 

ВІКТОРИНА «ПОДОРОЖ КИЇВСЬКОЮ РУССЮ»

У вікторині беруть участь три команди. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1-2 бали (залежно від складності). Переможцем уважається команда, яка набере найбільшу кількість балів.

Конкурс «Розминка».

Кожній команді по черзі ставляться запитання.

  1. Хто запровадив християнство на Русі? (Володимир Великий.)
  2. Якого князя покарало плем’я деревлян? {Ігоря.)
  3. Столиця Візантії. {Константинополь.)
  4. Слов’янський бог грози. {Перун.)
  5. Син княгині Ольги та князя Ігоря. {Святослав.)
  6. Перший збірник законів Київської Русі. {«Руська правда».)
  7. Кочові народи, які часто нападали на.східні кордони Київської Русі. (Печеніги, половці.)
  8. Якого київського князя прозвали «Окаянним»? (Святополка Вол о д 11, мировича)
  9. На що за «Руською правдою» замінювалася кровна помста? (На штраф.)
  10. Кого на Русі називали «Красним Сонечком ». (Князя Володимира Великого.)
  11. Хто з київських князів був «тестем Свропи»? (Ярослав Мудрий.)
  12. Найбільший транспортний шлях Київської Русі. (Шлях «із варягів у греки».)
  13. Легендарний засновник Києва. (Князь Кий.)
  14. Автор «Повісті минулих літ». (Нестор-літописець.)
  15. Який князь прибив щит на воротах Царграда? (Олег.)
  16. Перша кам’яна церква Київської Русі. (Десятинна.)
  17. Скільки синів мав київський князь Володимир? Дванадцять.)
  18. Яку династію київських князів започаткував князь Ігор? (Рюриковичи)
  19. Дружина Ярослава Мудрого. (Інгігерда.)
  20. Князь Київської Русі, який боровся з дунайськими болгарами. (Святослав.)
  21. Князь, який, за легендою, загинув від укусу змії. (Олег.)
  22. Конкурс «Міста Київської Русі».

Кожна команда отримує картку із завданням. Вони мають відгадати назву

міста й показати на карті місце його розташування. Кожна правильна відповідь оцінюється в І бал, за показ міста на карті додатково нараховується ще 1 бал.

  1. Іноземців вражала велич цього міста, вони називали його «суперником Константинополя». (Київ.)
  2. Народний переказ оповідає, що Ольга взяла місто таким підступом: вона зажадала від кожної хати данини по парі голубів і сказала, «що з

таким покупом піде собі назад». Про яке місто говорив автор літопису? (Іскоростень.)

  1. Місто, звідки прийшов князь, який започаткував династію Рюриковичів. (Новгород.)
  2. Святослав, син Ольги та Ігоря, хотів перенести свою столицю до заснова­ного ним міста з Подунав’ї. Яку назву мало це місто? (Переяславець.)
  3. Син Святослава заснував на землях волинян нове місто й назвав його від свого імені. Як воно називалося? (Володимир.)
  4. Місто, яке зруйнував князь Володимир Великий, щоб узяти собі за дружину гордовиту княжну Рогнеду. (Полоцьк.) Де зійшлися в бою за

київський престол два брати: Ярослав і Мстислав Володимировичі? (jІиствен.)

  1. Місто, яке заснував Ярослав Мудрий унаслідок походів на чудь. (Юріїв.)
  2. Місто, яке було побудоване на честь перемоги Кирила Кожум’яки над печен і гом. (Переяслав.)

Конкурс «Кроки».

Учитель читає командам назви, терміни та поняття, а вони розкривають їхній зміст. Кожна правильна відповідь оцінюється в І бал.

  • Торгівля, (Продаж товару.)
  1. Гривня. (.Грошова одитщя
  2. Дружина. (Постійний збройний загін князя.)
  3. Полюддя. (Збір данини.)
  4. Капище. (Місце жертвопринесення в слов’ян.)
  5. Митрополит. (Голова православно)’ церкви у великій області або кількох областях.)
  6. Монотеїзм. (Єдинобожжя.)
  7. Нестор,іАвтор <-Повісті . тну лих літ», і
  8. Літопис. (Хронологічний виклад подій «ізроку врік».)
  9. Ідол. (Зображення божества, що є об’єктом релігійного поклоніння.)

1 1. Келія. (Житло ченців.)

  1. «Грецький вогонь». (Набої з горючою сумішшю, які за допомогою ка­тапульти перекидали на корабель ворога.)

Конкурс «Як закінчилися історичні події».

Кожна команда отримує завдання. Правильна відповідь оцінюється у 2 бали. При цьому враховується чіткість та оформлення відповіді.

  1. к\ літописом, хозари прийшли до полян вимагати данини. Поляни послали як ланичvмечі. Хозалські старці побачили в цьомvпогане знамення. Чому? (У хозар шаблі були однолезовими, а в полян мечі були гострими з обох боків. Старці передбачили, що слов’яни самі будуть брати данину з хозар та інших народів. Так і сталося. )
  2. У 882 р. Олег із малолітнім княжичем вирушив на південь дорогою «із варягів у греки». Він захопив Смоленськ — місто кривичів у верхів’ях Дніпра, Любеч— під Києвом, і підійшов до самого Києва. Олег дізнався, шо в Києві княжать відважні Аскольд і Дір. Що він зробив, щоб виманити їх з укріпленого міста? <Олег удав із себе купця, що йде до греків, відрядив до князів послів, які запросили поглянути на товари. Правителі Києва вийшли на торг на берег Дніпра, де «купці» розіпнули намет. Сховані дружинники Олега вийшли з подій і вбили Аскольда і Ліра, а сам він почав правити в Києві.1
  3. Підкоривши свавільних деревлян і провівши державну реформу, Ольга вирушила в Царград, але пішла туди не воювати, а з місією миру, її приймав імператор Константин Багрянородний. За літописом, Ольга дуже сподобалася імператору, і він захотів із нею одружитися. Як

Ользі вдалося не стати імператрицею? {Хитра княгиня висунула вимогу, щоб Костянтин спочатку охрестив її. Ольга стала хрещеною дочкою імператора, і він уже не Л:іг вимазати від неї стати його дру­жиною.)

  1. Люди прозвали Олега Віщим, тобто провидцем, але він не був христи­янином. Волхви-жреці язичників передбачили князю смерть від власного коня. Олег наказав відвести коня на пасовище. Що сталося далі? (Олег поцікавився про нього лише через багато років. Однак князю сказали, що кінь помер. Олег посміявся над волхвами, які неправильно передбачили його долю. Він вирушив подивитися на кістки коня та наступив ногою ?іа його череп. Звідти виповзла змія та вжалила князя. Невдовзі він помер.)
  2. Старий воєвода С’венельд порадив князю Святослав}’ повертатися су­ходолом на конях, а не Дніпром через пороги, оскільки гам чекали вороги- печеніги. Греки попередили їх, що Святослав повертається на Русь. Як учинив князь? (Святослав не послухав мудрої поради. Печеніги підстерегли русичів на Дніпровських порогах біля острова Хортиця та напали на них. Загинула вся дружина і сам князь Святослав. Як оповідає легенда, печенізький хан Куря, прагнучи стати таким же хоробрим, як князь-русич. наказав зробити із черепа вбитого Святослава чашу, оздобив її золотом, і пив із неї вино на бенкетах. На тій чаші був такий напис: «Чужого шукаючи — своє загубив».)
  3. У 988 p. князь Володимир вирушив > похід на візантійське місто Корсунь (Херсонес). Князь дав клятву: якщо візьме місто, то прийме і християнство. Херсонес упав, і Володимир направив до імператорів Василія та Константина послів, вимагаючи собі за дружину їхню сестру — Анну. В іншому разі князь погрежу вав іти війною на Царград. Чим закінчилась ця подія? (Імператори зажадали, щоб князь охрестився. Володимир прийняв віру Христову в Корсуні в храмі Святого Василя (християнським іменем Володимира стало Василь). Він одружився з Анною, а місто повернув грекам як зесіїьний пооарунок. у подяку за наречену.)